Сьогодні 04-04-2020
Соборна районна у місті Дніпрі рада Офіційний портал

У ДНІПРІ ПРЕЗЕНТУВАЛИ ПЕРЕВИДАНИЙ «СЛОВНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ» ЯВОРНИЦЬКОГО

 

          У національному історичному музеї Дніпра презентували перевиданий перший том «Словника української мови», укладеного у 1920 році Дмитром Яворницьким. Праця об’єднує рідкісні слова, зібрані в районі Дніпрових порогів. Репринт із збереженням оформлення оригіналу допомогла зробити ДніпроОДА. Широкому загалу тепер доступна тисяча екземплярів книги, яка вплинула на розвиток української лексикографії, повідомила радник голови облдержадміністрації Ольга Горб.

         «Наш земляк протягом життя збирав, записував і впорядковував лексичний матеріал. Як свідчать історики, загальний обсяг зібраного сягав понад 50 тисяч слів, – розказала Ольга Горб. – Проте у 1920 році Яворницький видав тільки перший том, який містив трохи більше 8 тисяч слів від "А" до "К". Решта праці вважається втраченою під час Другої світової».

         ДніпроОДА допомогла перевидати унікальний том – це вдячність авторові крізь роки, наголосила радник. 

        Зробити репринт першого тому словника запропонував письменник та краєзнавець Микола Чабан, який досліджує постаті українських діячів у Дніпрі. За його словами, у 30-річній праці вченого поєднуються різні традиції та етапи розвитку вітчизняної лексикографії. 

        «Словник – істотна складова спадщини Яворницького. Вчений взявся за дослідження української лексики в умовах заборони української книги, коли багатьом прогресивним діячам на це не вистачало сміливості, – акцентував Микола Чабан. – На жаль, світ побачив тільки перший том, видати наступні автор не зміг через брак паперу у місті. Навіть ґрунтовний словник Бориса Грінченка не відобразив усього багатства нашої мови. Натомість Яворницький довів, українська мова різноманітна й насичена». 

         Перевиданий перший том «Словника» буде цікавим не лише вузькому колу фахівців, а й тим, хто захоче відчути атмосферу тодішньої епохи. Книгу передадуть до вишів, шкіл та бібліотек області. 

         Кожен, хто відкриє словник, зможе переконатися: Дмитрові Яворницькому вдалось поєднати у своїй праці і давні слова, і живу народну мову, і неологізми тих часів.